
Цифровизирани са бележките на Дарвин в полетата на четени от него книги
![]() |
Книги от библиотеката на Дарвин, съхраняващи се в Кембриджския университет. (снимка: PA) |
В интернет са публикувани бележките на Чарлз Дарвин, които е правил в полетата на книги от други автори.
В библиотеката на великия естественик има 1480 тома, а 730 от тях съдържат негови мисли относно прочетеното, от които могат да се научат много интересни неща за историята на собствените му трудове.
Например, Чарлз Лайъл, приятел на Дарвин, в известната си работа "Основи на геологията" защитава съществуването на ясни граници във вариативността на видовете. До този пасаж, Дарвин пише: "Ако е така, сбогом Теория» (If this were true adios theory).
Anne Jarvis, библиотекар в Кембриджския университет, където се съхранява основна част от книжната сбирка на учения, казва: „Дарвиновата колекция е една от най –популярните в страната ни. Но основното внимание се фокусира върху неговите ръкописи и кореспонденция, тъй като е много интересно и важно да се знае, как той се е отнасял към други идеи и теории, как се е развивало неговото учение.”
Дарвин наистина е четял много - и как иначе, ако създаваш всеобхватна биологична концепция! Той дори се оплаквал, че се превърна в "машина за дълбаене на общите закони от огромната колекция на факти."
В онлайн базата данни всички бележки на естественика са презаписани. Информацията е индексирана за лесно търсене по теми и идеи. Отговорността за работата носят Мария Грегорио/Maria Gregorio/ и Ник Гил/Nick Gill/ от Кеймбридж. Те са подпомогнати от Американския музей по естествена история, Природонаучния музей в Лондон, и проекта Biodiversity Heritage Library.
Завършен е само първият етап: в Мрежата са изложени бележките от 330 книги, които Дарвин е коментирал особено активно.

Дата: 24 - ти юни 2011г. |
Виж източниците за тази статия Търсене: Цифровизирани са бележките на Дарвин в полетата на четени от него книги
В интернет са публикувани бележките на Чарлз Дарвин, които е правил в полетата на книги от други автори.
Но как, по дяволите, могат да се напишат десет книги на ден? Тука всичко е по - просто. Разбира се, никой от спам-културните дейци не пише сам.
Целта на новият проект на Internet Archive е да събере по едно копие от всички отпечатани някога книги, като обещава запазването на томовете при оптимална температура и влажност.
За броени минути програмата генерира книгоподобен текст, използвайки информация, открита в онлайн енциклопедията по търсения от потребителя въпрос.
Тази нощ в 00:16 Московско време, руският космически кораб -Фобос–Грунт- стартира към Марс.
Този апокриф е уникален - в него има такива сюжетни обрати, които изследователите не са срещали никъде другаде.
Този под изглежда огледален, но вие не виждате отражението си в него. Вместо това, компютър генерира ваш двойник, който се движи едновременно с вас.
Миналата седмица Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) публикува, най-изчерпателния до сега, доклад за предположенията по разработването на ядрени оръжия от Иран. В него ясно се заявява, че Иран нарушава Договора за неразпространение ...
Рано сутринта на 15 февруари 2013 г., в небето над Урал и Поволжието са наблюдавани множество метеори.
Лий Кронин, професор по химия в университета на Глазгоу се занимава със създаването на сложни функционални молекулярни структури, които не са базирани на биологични градивни елементи.