
Седем идеи, които могат да променят света
1. Електрическите самолети
Тесла. Prius. Volt. Недостиг на нови автомобили, с драстично намалено вредно въздействие върху околната среда, няма. Авиационната индустрия в продължение на много години последователно подобрява горивната ефективност, но потенциала на съвременните технологии е почти изчерпан и конструкторите, независимо дали им харесва или не, ще трябва да се огледат за алтернатива. Времето за трансформация не е достатъчно: към 2031, броят на авио-пътниците ще се удвои, тъй като населението на развиващите се страни ще стане по-богато. Това обстоятелство ще сведе до нула екологичните успехи в автомобилостроенето и енергийните мрежи.
Проблемът може да се реши по няколко начина. Например, НАСА спонсорира нови концепции от типа D Series на Масачузетския Технологичен Институт: двойният фюзелаж позволява поставянето на двигателя в опашната част, а разходът на гориво се снижава с около 50%. /Освен това, такива самолети са много тихи./ По – умните навигационни системи ще оптимизират маршрутите и по този начин ще ги направят по-кратки. Леките самолети ЛА, за кратки разстояния, биха могли изцяло да станат електрически: словенската компания Pipistrel вече е разработила такъв четириместен самолет.
2. Микромашини за безкрайно гориво
През 1982 г. Хари Грей от Калифорнийският технологичен институт/САЩ/ установил, че електроните „тунелират“ през белтъците, т.е., като че ли се промъкват чрез дълга верига от молекули. Очевидно, този трик е „дъхът на живота“: така организмите преобразуват енергията в усвояема форма – едни трупат слънчева светлина в клетките, а други изгарят глюкозата. И всичко това е възможно благодарение на хибридните молекули, наречени металопротеини, в които обикновената гъвкавост на белтъците се допълва от способността на металите да катализират химичните реакции.
По това време, г-н Грей вече се интересувал от слънчевата енергия. Ако ще се създава генератор за практически безкрайна енергия, разсъждавал ученият, то е необходима система с металопротеини, подобна на фотосинтезата. Проектът му не проработил. Биологичната машинария е твърде крехка и неефективна: тя трябва да се синтезира наново на всеки няколко минути.
Ефективно и надеждно молекулярно устройство, генериращо енергия, ще трябва да си изградим сами, казва г-н Грей. Той и колегите му виждат микроскопични батерии с метални оксиди в единия край, а в другия – силициеви, вградени подобно на металопротеиновите масиви в мембраните на растителните клетки. Металните оксиди биха поглъщали синята част на спектъра от слънчевата светлина и с тази енергия биха разделяли морската вода на водород и протони, а силициевите, занимаващи се с червената част на спектъра, ще съединяват протоните с електрони. А какво е протон плюс електрон? Това е водородното гориво. Казано накратко – предлагат производство на водород с помощта на слънчевата светлина.
Изкуственото разлагане на водата и сега е в пъти по-ефективно от природното, макар че сме далеко от необходимите мащаби. Химиците търсят нов катализатор, тъй като използваните днес за тази цел метали, са скъпи и токсични. Така, че спасявайки себе си, спасяваме планетата
3. Wi-Fi спрей
Цялата икономика на мобилните връзки се крепи на мисълта, че потребителят ще може да получава достъп до Мрежата по всяко време и от всяко място, при това – с нарастваща скорост за преноса на информация. Реалността, обаче, не е толкова розова: мобилните оператори отказват безлимитни тарифи, а борбата за повече потребители се ожесточава, като в същото време, броят на таблетите и смартфоните продължава на нараства.
Ограниченият достъп- това не е просто досадно неудобство, а смъртоносна опасност за иновациите. Към 2020 г. пазарът на безжични технологии се очаква да достигне $4,5 трилиона. Ръстът, обаче, зависи от възможността ни да ползваме. Нужен е достъп, съответстващ на броя на устройствата.
Проблемът може да се реши с една обикновена Wi-Fi - връзка. Телефонните и Интернет компании вече изграждат клетъчни кули за Wi-Fi и 4G достъп в гъсто населените райони, но едва ли ще успеят да покрият по този начин останалата част от света.
Дръзко решение предлага фирмата Chamtech Enterprises: Wi-Fi-антена във вид на спрей. Компанията е разработила течност, изпълнена с милиони нанокондензатори, които разпръснати върху повърхност, приемат радиосигнала по-добре от стандартния метален прът. Добавяме рутер и антената комуникира с оптичната мрежа, получаваща сигнали от съответния спътник. Съединява се със съседните възли и получаваме евтина и широко мащабна Wi-Fi-мрежа. Тъй като спреят може да се ползва върху всяка повърхност, то хората, протестиращи срещу новостите в мобилните връзки, няма и да забележат.
4. Електроцентрали в пустините
Сахара и цялата подобна безжизнена пустош би могла практически да се превърне в безкраен източник на екологично чиста енергия. За шест дневни часа Земните пустини поглъщат повече енергия, отколкото е годишната консумация на човечеството. Консорциум от политици, учени и икономисти, от цялото Средиземноморие, възнамерява да се възползва от това. Проектът Desertec включва хиляди квадратни километри вятърни и слънчеви електростанции в различни пустини по света, откъдето надеждната, възобновяема и евтина енергия ще се препраща в нужните точки. Първото, което проектантите възнамеряват, е създаването на магистрали от Северна Африка към Европа. Към 2050 г. около 3,350 км ² от пустинята в Северна Африка би могла да осигури 20% от европейските потребности. От техническа гледна точка няма проблем, но политически ... Лидерите на страните от Северна Африка видели в този проект решение на проблема с безработицата, но Арабската пролет накара инвеститорите да се замислят. Тук се намеси и европейската финансова криза, разкривайки, че Европа е една плетеница от несъвместими електромрежи и закони. Но Desertec все още диша. 90% от населението на света живее в рамките на три хиляди километра от пустините. Китайските градове могат да се захранват от Гоби, Атакама е достатъчна за Южна Америка. Докато слънцето свети, надеждата ще е жива.
5. Дигитални дисплеи в очите
Смартфоните ни подариха постоянен достъп до информация. За да я ползваш – джаджата трябва да е заредена и ръцете ти свободни. Цената е - или пътно произшествие, или раздразнение у събеседниците. Можем ли да получаваме нужната информация, без да рискуваме приятелството и живота си?
Основателите на "Google" говорят за това от 2002 г. насам. Всичко, с което разполагаме в момента – е прототипът на очилата с дисплей, където се подава необходимата информация, видима, при това, само за собственикът им. Професор Бабак Парвиз от университета на Вашингтон, основател на Project Glass, възнамерява да направи крачка напред – да постави дисплеи, с размерите на човешки косъм, в контактни лещи. Така, според него, ще отпадне нуждата от екрани в телефоните, компютрите и телевизорите. Задачата на тези дисплеи е да проектират изображение върху определен участък от ретината. В същото време, биха могли да играят ролята на сензори, анализиращи здравния статус на очите ви.
6. Война с астероидите
Филмът „Армагедон“ направи две много важни неща. Първо - показа, че не сме готови за среща с астероид и второ – подсказа ефективно решение. Като цяло, "Армагедон" популяризира идеята за дълбочинни експлозии. Бонг Ви (Bаong Wie) от Университета на щата Айова има дори ракета, способна на такава работа - Hyper-Velocity Asteroid Intercept Vehicle: отпред - „кинетичен прехващач“, а отзад – ядрен заряд. НАСА е заделила за проекта $100 хиляди. Тестовете са планирани за 2020 г., но г-н Ви уверява, че в случай на внезапна опасност, може да направи ракета в рамките на една година, само за някакви си $500 млн. Всъщност, малка цена за спасение на човечеството.
7. Небостъргачи от диаманти
Това е един от най-твърдите материали във Вселената. Той е безупречно чист, почти не произвежда триене, химически инертен и има невероятна топлопроводимост. Направен е от въглерод - един от най-често срещаните елементи. Диамантът – уж само въглероден кристал, но изключително полезен в много области – от микроелектрониката до пречистването на водата. За съжаление, големите диаманти са изключителна рядкост, но Стивън Бейтс смята, ще някога ще разполагаме с този материал, като със стоманата.
64-годишният учен поработил и в НАСА, и в Принстън, а в General Motors успял да изгради прозрачен бутален двигател от сапфири, с чудесен изглед към протичащите вътре процеси. След това, ученият се замислил за диамантите – с тях всичко би било много по-добре, стига да са в достатъчно количество.
Г-н Бейтс се хвърлил в изследвания за синтез на кристали в тънки слоеве, посредством фазово отлагане на пари. Резултатът е разработка, аналогична на метода за изкуствени диаманти.
Дори, ако методът се окаже технически и икономически възможен, полученият материал ще бъде порест и никой не знае, какви свойства може да притежава такъв диамант. Но си струва да се опита. Г-н Бейтс мечтае за импулсен лазер от $100 хиляди. Присънват му се диамантени основи на сгради, диамантени греди в небостъргачите, диамантени кости в счупени крайници, диамантени части за самолети и космически кораби.
Подготвено по материали на Wired.

Дата: 31 - ви януари 2013г. |
Виж източниците за тази статия Търсене: Седем идеи, които могат да променят света
Към 2030 г. е възможно човечеството да овладее телепатията. Още сега в мозъка на парализирани вграждат чипове, чрез които те се обучават със силата на мисълта да пишат електронни писма, да играят видеоигри и да сърфират в интернет.
Най-големият и известен телескоп в света "Аресибо", намиращ се в Пуерто Рико, е на път да остане на заден план. В провинция Гуейджоу в южен Китай започна изграждането на ново инженерно чудо.
Китайски учени, под ръководството на Джун-цзе Гу от Югоизточния университет в Нанкин са разработили екран, състоящ се от слой частици, които могат да променят светлоотразителната способност, варирайки около основния цвят.
В САЩ е разработена технология, променяща цвета на очите с помощта на лазер. Вариантът за сега е само един: хората с кафяви очи могат да ги променят на светло-сини.
Оперният фестивал в австрийския град Брегенц се слави с най – голямата в света плаваща сцена, която се монтира във водите на езерото Бодензее и се декорира така, че неизменно поразява въображението. Предходните години не правят изключение.
От 1 октомври Дания е въвела данък мазнини. Тази мярка предизвика смесени реакции в страната и света: специалистите в областта на общественото здраве я посрещнаха с овации, а останалата част стигна до заключението, че датските власти, ...
В китайската цивилизация могат да се обособят две основни културни традиции, които са противоположни и са свързани с две основни тенденции в развитието на китайската философия.
В Руския онкологичен научен център „Н.Н. Блохин”, към Руската Академия на медицинските науки, е направена трансплантация на трахея с двата главни бронхи.
Мъжките на водната дървеница Micronecta scholtzi, с помощта на своя полов орган пеят на самките любовни серенади. И не просто серенади, а най – звучните в животинския свят.