
Изобретен е най – лекият материал
Тобиас Шедлър от HRL Laboratories (САЩ) и колегите му са предложили нов метод за производство на много леки материали с неочаквани свойства, които ще изведат архитектурното проектиране на микро ниво.
Много от материалите, с ултра-ниска плътност са получени на базата на въглеродни нанотръби, метална пяна и т.н., но това са произволни структури, обяснява г-н Шедлър.
Новият материал се състои от правилно (подредено)разположени, пресичащи се метални тръби. Той се произвежда чрез никело-фосфорно покритие на идеална полимерна решетка.
Айфеловата кула на микроархитектурата. /изображение: авторите на разработката/ |
Експертът сравнява своята рожба с Айфеловата кула: тя има внушителни размери и висока твърдост, въпреки относително малката маса. Всичко е във внимателния и добре обмислен дизайн. Защо да не се приложат постиженията на архитектите на големи сгради в материалостроенето?
Учените са направили няколко версии на своята метална микро решетка. Една от тях е с изключително ниска плътност - 0,9 мг/см 3 (измерена без пресмятане на въздуха в порите).
Въпреки доста крехките свойства на никело-фосфорния състав, новият материал се оказал поразително гъвкав и може напълно да се възстанови след свиване(виж видеото по-долу). Освен това, има много добри показатели на поглъщане на енергията.
Г-н Шедлър казва, че тази версия евентуално може да намери приложение в много отрасли – от изолационните материали до космическата индустрия. Той също така се надява, че неговата разработка ще доведе до появата на нов подход (под предварителното наименование: "структурна архитектура"), при който внимателният контрол на структурите ще помогне да се произвеждат материали със свойства, много различни от свойствата на елементите в периодичната таблица.

Дата: 18 - ти ноември 2011г. |
Виж източниците за тази статия Търсене: Изобретен е най лекият материал
Тобиас Шедлър от HRL Laboratories (САЩ) и колегите му са предложили нов метод за производство на много леки материали с неочаквани свойства, които ще изведат архитектурното проектиране на микро ниво.
Разработеният в Япония строителен материал с такива свойства може значително да ускори строежа на сгради.
В основата на устройството са така наречените звукови кристали, представляващи група от вертикални цилиндри, чиито размер и местоположение са подбрани в съответствие с определена честотна лента.
Американски учени са разработили материал с изключително ниска плътност на базата на нанокристални диаманти.
Лещите на иновативните очила стават по-тъмни или променят цвета си само за една секунда, като цикълът може да се повтори един милион пъти почти без загуба на качество.
Американски изследователи са успели да създадат материал, имитиращ забележителните водонепропускливи свойства на месоядните цветя. Той не пропуска никаква течност, дори в екстремални условия.
Германски учени са използвали обикновени сажди за създаването на прозрачен материал с уникална способност – отблъскващ вода и масла.
Учени успели да разкрият тайната за здравината на паяжината, която е уникален материал, превъзхождащ няколко пъти по здравина и еластичност стоманата и най – добрите за сега изкуствени влакна.
Група учени под ръководството на Стивън Ранд е открила, че при подходяща интензивност, когато светлината преминава през материал, не провеждащ електричество, светлинното поле е способно да създава магнитно въздействие, което е 100 ...
Откриването на хартията дава мощен тласък в културното развитие на Китай. След второто столетие, в течение на 7 -8 века, китайската цивилизация според повечето преценки е най – напредналата в света. Липсата на подходящ за писане материал ...